FoRum TüRkHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

 
AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» chelsea nın taktiki nasıl olmalı
C.tesi Şub. 06, 2010 1:51 pm tarafından The Hardys

» Meraba Ben R3DK1T xD..
C.tesi Şub. 06, 2010 1:46 pm tarafından The Hardys

» msn dondurucu 2
Cuma Ocak 29, 2010 5:32 pm tarafından asLangibi

» Forum kullanımı hakkında bilgiler..
Çarş. Ocak 27, 2010 3:00 pm tarafından asLangibi

» BiLgisayar atasözleri
Çarş. Ocak 27, 2010 1:31 pm tarafından asLangibi

» ulep avrupa
Çarş. Ocak 27, 2010 1:15 pm tarafından Jeff Hardy

» metin 2 de ban
Çarş. Ocak 27, 2010 12:27 pm tarafından Jeff Hardy

» Sitenin Teması Değişti
Çarş. Ocak 27, 2010 12:24 pm tarafından Jeff Hardy

» nasıl mod olabilirim diyorsan gir
Çarş. Ocak 27, 2010 12:13 pm tarafından Jeff Hardy

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Paylaş | 
 

 Forum kullanımı hakkında bilgiler..

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
asLangibi
asLanpaRcası
asLanpaRcası
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 07/09/09
Nerden : єω∂єη
Lakap : αуαкℓı вιℓgιѕαуαя

MesajKonu: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   C.tesi Eyl. 12, 2009 3:19 pm

Türkçe'yi doğru kullanmak:

Dilin düşünceyle etkileşimini hiçbir zaman göz ardı edemeyiz çünkü diller kişilerin duygu ve düşüncelerini karşısındaki insana aktarabilmek için kullandıkları birer anlaşma aracıdır. Aynı zamanda diller milletlerin ortak malıdır ve milletler ancak dilleriyle var olabilirler.

Türk dilinin en önemli sorunlarından birisi dil kirliliğidir ve bu kirlilik, yabancı kelimelerin dilimize karışmasıyla ya da dilimizin yanlış kullanılmasıyla ortaya çıkar. Her dilin olduğu gibi Türk dilinin de kendine özgü kuralları vardır. Bunları tek tek burada açıklamak mümkün değildir. Bununla beraber, günümüzde Türk dilinin bozulmasına yol açan en bilindik yanlışlıklar aşağıdaki örneklerde görünmektedir. Dilimizin zamanla kaybolmaması için her birimizin dilimize karşı son derece hassas davranması ve dilimizi olabildiğince doğru kullanması çok önemlidir.

Türk alfabesinde olmayan harflerin kullanılması:

- "V" harfi yerine "W" kullanmak: vallahi: doğru, wallahi: yanlış
- "K" harfi yerine "Q" kullanmak: yoksul: doğru, yoqsul, yanlış
- "Ş" harfi yerine "SH" kullanmak: şaka: doğru, shaka: yanlış
- “Ç” harfi yerine “CH” kullanmak: çikolata: doğru, chikolata: yanlış
- “X” harfi kullanmak : taksi: doğru, taxi: yanlış

Harfler yerine simgelerin kullanılması:

- "E" harfi yerine "3" kullanmak: evren: doğru, 3vr3n: yanlış
- “A” harfi yerine “@” kullanmak: akıl:doğru, @kıl: yanlış


“de” bağlacı ve “–de” ekinin kullanılması:

“de” bağlacı ile “-de” ekinin birbirinden farkı; “de” bağlacının “dahi” anlamına gelmesidir. “-de” ekinin ise aitlik belirtiyor olmasıdır. Bağlac olan “de” cümlenin içinden çıkarılırsa cümle anlamını kaybetmez ama aitlik belirten “-de” ekinin cümleden çıkarılması cümleyi anlamsızlaştırır. Bağlaç olan “de yanına geldiği sözcükten ayrı yazılır, ek olan “de” ise kelimeye bitişik yazılır.

Ben de okula gittim. (Buradaki de bağlaçtır ve çıkarılırsa cümlenin anlamında bir değişiklik olmaz.)
(Ben okula gittim.)

Anahtarlarım annemde kalmış. (Buradaki “de” eki bitişik yazılır ve çıkarılırsa anlam bozulur.)
(Anahtarlarım annem kalmış.)


“ki” bağlacı ve “–ki” ekinin kullanılması:

Bunun kuralları da “de” bağlacı ve “-de” ekinin kullanımıyla aynıdır.

Ben ki dünyanın en iyi insanıyım. (Ayrı yazılır. Bağlaçtır. Çıkarılırsa anlam bozulmaz)
(Ben dünyanın en iyi insanıyım)

Benimki kırmızı renkli olan kalemdir. (Bitişik yazılır. Çıkarılırsa anlam bozulur.)
(Benim kırmızı renkli olan kalemdir.)


Soru eki olan “-mi”, “mı”, “mu”, “mü” ayrı yazılır.

Yemek yer misin? (doğru)
Yemek yermisin? (yanlış)
Bu kitap senin kütüphanende de var mı? (doğru)
BU kitap senin kütüphanende de varmı? (yanlış)

"Her", "hiç" ve "bir" kelimelerinin doğru kullanımı şu şekildedir:

Her zaman
Her gün
Her yerde
Herhangi
Herhangi biri
Her bir
Her biri
Her halde (mutlaka)
Herhalde (belki)
Herkes
Her şey
Hiçbir şey
Hiç kimse
Hiçbir/ Hiçbiri
Bir an
Bir defa
Bir arada
Bir gün
Bir daha
Bir şey

Gerektiğinde http://tdk.gov.tr ‘nin yazım kılavuzun kullanabilirsiniz.

Ayrıca;

“mrb”, “slm” vb. İnternet sohbetlerinde kullanılan kısaltmaların kullanılmaması; bunların yerine “merhaba”, “selam” sözcüklerinin kullanılmasına özen gösterilmesi,

Nokta (.) ve virgül (,) işaretinden sonra birer boşluk bırakılmasına, tırnak ve parantez işaretlerinden sonra boşluk bırakılmamasına dikkat edilmesi,

Uzun metinler yazarken, paragrafların kullanılması, vurgulanacak kelimelerin seçilerek renklendirilmesi veya kalınlaştırılmasına özen gösterilmesine mümkün olduğunca dikkat etmek yazılarınızın daha anlaşılır ve zevkli okunur olmasını sağlayacaktır.

Bütün bu bahsedilen örneklerden yola çıkarak, forumumuzda da dilimizin doğru kullanılmasıyla ilgili önlemler almamız gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle forumlarımızın tartışma başlıklarına gönderilen iletiler, forumdan veya forum dışından kullanıcıların yararlanabileceği bilgileri kapsadığından burada kullanılacak dil bizim için oldukça önemlidir. Bunun dışında forum oyunlarında serbestsiniz


Yazı Karekter Seçimi - Yazı Ebatı ve Diğer Öneriler

Her biriniz, paylaşım adına burada çok güzel işler başarıyorsunuz. Biliyoruz ki paylaşımlarınızı bizlere aktarabilmek için ciddi de zaman harcıyorsunuz. Nitekim, bazen tüm dikkatinize rağmen yazmış olduğunuz bu yazılar, kendinizi tam olarak ifade edişinize engel olabiliyor ya da görsel anlamda okuyucuyu rahatsız ettiğinden okunmayabiliyor. Peki bu durumda daha etkili, daha okunabilir, görsel ve estetik açıdan okuyucuyu da rahatsız etmeyecek daha anlaşılır yazıları nasıl yazabiliriz, sizinle biraz bunlar üzerinde durmak istiyoruz. Maddeleyecek olursak;

Yazı Karakterlerinin Seçimi:

Yazılarınızın daha kolay ve hızlı okunabilmesi için okunaklı ve basit bir karakter seçmek, tek tip bir yazı karakteri kullanmak çok önemlidir. Aynı ileti içinde kullanacağınız çeşitli karakterlerdeki yazılar okuyucuyu görsel açıdan rahatsız edebilir. Okunması zor bir karakter seçimi ise okuyucunun gözünü yorabilir. Bunlara dikkat ederseniz yazılarınız görsel açıdan daha estetik durur, görüntü kirliliği yaratmaz ve daha kolay okunur.

Büyük Harf Kullanımı:

Yazılarınızı, sürekli olarak büyük karakterler kullanarak yazmak, okuyucunun gözünü yorar, bu aynı zamanda görsel etkiyi de yok edeceğinden okunurluk oranını düşürür. Büyük harfleri birkaç kelimeden fazla yerde ve başlıklar dışında kullanmamak, onun yerine küçük harflerin tercih etmek okunurluk açısından önemlidir.

Kalın ve İtalik Harf Kullanımı:

Yazılarınız arasında kullanacağınız italik ve kalın harfler istediğiniz yere vurgu yapabilmek açısından son derece önemlidir. Dikkat çekmek amacıyla bunların fazlaca kullanılması kimi zaman okuyucunun kafasını karıştırabileceği gibi, yazdıklarınız içinde neyin daha önemli olduğunun da karıştırılmasına sebep olur. Bu nedenle italik ve kalın harfleri sadece yazınız içinde vurgu yapmak istediğiniz, çok önemli bulduğunuz kelime veya cümleler için kullanmanız daha uygun olacaktır.

Kullanılan Renkler:

İletilerinizde kullandığınız renklerin uyumlu olmaması veya çok fazla renk kullanılarak yazılmış olması, okuyucunun gözünü yoracağından renk kullanımına dikkat edilmesi de son derece önemlidir.

Çok Uzun Cümleler ve İletiler:

Çok uzun cümleler, okuyucunun yazınıza yoğunlaşmasını zorlaştıracağı gibi çok uzun iletiler de okuyucu üzerinde aynı etkiyi yaratacaktır. Özellikle yazılarınızı okurken, yeterli zamanı olmayan okuyucunun, uzun yazıları okumadan geçme olasılığı yüksektir. Bu nedenle cümlelerinizin ve iletilerinizin kısa tutulması önemlidir. Eğer çok uzun bir yazı yazıyorsanız, bunu mümkün olduğunca 2 ya da 3 iletiye bölmek doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Puntosunun Seçimi:

Çok büyük puntolu yazılarda çözünürlük oranı düşeceğinden, aynı zamanda ekranda tutacağı alan fazlalaşacağından okuyucunun yazıyı takibi zorlaşacaktır. Hatırlarsanız bir önceki maddede uzun iletilerin, özellikle yeterli zamanı olmayan kişiler tarafından tercih edilmeyen bir özellik olduğunu söylemiştik. Büyük puntolar kullanıldığında, yazılarınızın kaplayacağı alan da doğal olarak büyüdüğünden, bu durum ister istemez yazılarının okunmadan geçilmesine sebep olur.

Unutmayın ki, okuyucu açısından yazılarınızın her zaman daha kolay ve hızlı okunabilmesi, aynı zamanda anlaşılır olması ve görsel anlamda gözü rahatsız etmemesi son derece önemlidir. Bunu dikkate alarak yazmış olduğunuz yazılarınızın okunulurluk oranı artacaktır.Yanlış Dizinlerde Postalama!

Bazı üyelerimiz ısrarla yanlış dizinlerde ileti göndermeye devam ediyorlar. Web Sitesi Tanıtımları sadece tanıtımlara ayrılmış dizinde yapılabilir bu nedenle lütfen o dizinin dışındaki dizinlerde tanıtım yapmayınız. Bu durum olduğunda yapan kişiyi yasaklamak zorunda kalıyoruz... Ayrıca ileti postayacağınız dizini iletinizin konusu dahilinde olan dizini bularak yapabilirsiniz.

Teşekkürler...


İletilerin Silinme nedenleri

Binbir zorlukla yazdığınız iletilerinizin silinmesini istemiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu rehberi dikkatle okuyarak gerekli kazanımları edinin. Bu bölümde hatalı ileti için bir çok örnek vereceğiz. Tabiki bu verdiğimiz örneklerin dışında kapsadığımız bir çok alan vardır ama bu örnekler ana teşkil edeceklerdir. Hatalı ileti ve doğru ileti örneklerinide size göstereceğiz. Unutmayın bunları okumak sizin yararınıza ve size emeğinizin karşılığını alması açısından yön gösterici olacaktır.
1) Hakaret
Forumlarda en sık karşılaşılan ve en yanlış anlaşılan silinme nedenlerindendir. Burada neredeyse en önemli unsur kullandığımız üsluptur.

Şimdi örnekleri beraberce inceleyelim. Aşağıda vereceğim örneklerde kullanıcı isimleri hayal ürünüdür:

a) Genel hakaret

--> Satılmış Herif (HATALI) / Ülke çıkarlarına hizmet etmediğini düşündüğüm adam (DOĞRU)

--> Ciğeri beş para etmez Adam... (HATALI) / Yarardan çok zararı bulunan Adam (DOĞRU)

--> Amerikan uşağı / yalakası (HATALI) / Amerikan çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğüm kişi (DOĞRU) (Dikkat edin, ikinci mesajda suçlama / iftiradan ziyade fikir belirtme var)

--> Hırsız(HATALI) / Bu kişinin haksız kazanç sağladığı görüşündeyim. (Tabi, mahkeme tarafından resmen hırsız olduğu karara bağlanmışsa durum değişir.)

--> Sizin gibi nazi beyinliler... Sizin gibi faşistler...

Kişi kendi, açık açık "Ben faşistim" demedikçe, kimseye faşist diyemezsiniz. Faşizm sonuç itibariyle 2. dünya savaşı sonrası suçluluğu kabul edilmiş bir ideolojidir. Bu kelimeyi söylemek size tuhaf gelebilecek olsa da bir hakarettir.

Unutmayın, her düşüncenin uygun bir şekilde hitap edilebileceği bir üslup mutlaka vardır. Mühim olan doğru üslubu seçebilmektir.

Toplu hakaret

İnsanları ırklarına, konuştukları dillere, dinlerine / inançlarına, vb. özelliklere göre genelleyip hakaret etmek bu başlık altındadır.

--> Araplar pis bir toplumdur |HATALI| (Bu mesaj silinir)

--> Kimi Araplarda temizlik anlayışı gelişmemiştir |DOĞRU ÜSLUP| (Bu mesaj silinemez)

--> Yunanlılar Korkak bir millettir |HATALI (Bu mesaj silinir)

--- Kimi Yunanlılar bu olaydan korkmuşlardır |DOĞRU ÜSLUP (Bu mesaj silinmez)

2) Nezaket kuralları

Turkish-Media.Com sıradan bir board değildir, bir
düşünce, paylaşım, birliktelik platformudur. Konuşurken her kim olursak olalım hepimiz insanlara
nazik bir biçimde hitap etmeliyiz.

İnsanlara İsimleriyle hitap ederken:

Forum dışındaki kişilerden bahsederken de riayet etmemiz gereken asgari nezaket kuralları vardır.

× -> Tayyip ülkeyi kötü yönetiyor. | HATALI | (Bu mesaj silinir)

Doğru Hitabet:

? ? ? ? * İsim + Soyisim = Tayyip Erdoğan bir Kasımpaşalıdır.

? ? ? ? * Yalnızca Soyisim = ****** bence yanlış bir davranışta bulundu.

? ? ? ? * Sayın + İsim = Sayın Ali Müfit eskiden Belediye başkanıydı.

a) Rumuzlarıyla Hitap: Forum Üyelerine
hitap ederken kullanıcı isimleri birer "rumuz" olduğundan ötürü Yalnızca
kullanıcı adlarıyla hitap edebilirsiniz. Ama yine de "Sayın ...." ya da "Sevgili
..." şeklinde hitap etmenizi tercih ederiz. "Sayın Impossible" & "Sevgili
Impossible" gibi.


? ? ? ? * "Ne diyorsun ulan!"

? ? ? ? * "Sen kim oluyorsun be!"

? ? ? ? * "Herif ..."

gibi nezaket dışı hitaplar ve

? ? ? ? * "Hey Adamım, sen kendini ne sanıyorsun!" tarzı Amerikan filmlerinden fırlamış gibi duran fantastik ifadeler de mesajların silinme nedenidir.

3) Yasalara Aykırı olması:
Bu konunun kapsamı biraz geniş doğrusu. Yasalarca suç kapsamında olan tüm ifadeler ve mesajlar bu kapsamda değerlendirilir. Buna Korsan yazılım ve Telif hakkı bulunan Mp3'leri yayınlamak ya da adreslerini vermek de dahildir.

4) Konuyla İlgisiz, konuyu dağıtan
Konuların sağlıklı şekilde işlenebilmesi, uygun bir tartışma ortamının yeşerebilmesi için de konuların ilgisiz ve gereksiz mesajlardan arındırılması gereklidir. Bu silinme nedeninin de işlevi tam olarak budur.

5) Hep Büyük karakterlerle Tartışma esnasında; gerek okurları, gerekse üyeleri; okurken rahatsız edebilecek tarzda hep büyük karakterlerle, büyük harflerle dikkat dağıtan mesajlar da silinme sebebidir.

6) Kopyala - Yapıştır yaparak uzun yazılar göndermek
Forumumuz bir bilgi ansiklopedisinden ziyade tartışma ortamıdır. Dolayısıyla sizin kendi fikirlerinizi kendi ifadelerinizle aktarmanız beklenmektedir. Üstelik uzun kopyala-yapıştırlar hem forumu gereksiz olarak şişirmekte hem de sayfa açılış hızlarını düşürmektedir. Bu tür mesajlar silinir.
Kabul gören yaklaşım, gönderilmek istenen metnin ilk birkaç cümlesinin veya sizce ana fikri olan kısmının alınıp metnin devamı için ilgili kaynak belirtmenizdir. Eğer bu kaynak Devlet Kurumları ise direk olarak link verebilirsiniz. Bunun dışındaki kaynaklara link veremezsiniz. Sadece kaynak ismini belirtmek zorundasınız.

7) Alıntı olduğu halde kaynağı belirtilmeyen yazılar
Hem orjinal mesajı yazan kişinin emeğine saygı, hem ortaya koyduğunuz bilginin güvenilirliği hem de mesajı yazanın siz olmadığınızın vurgulanması açısından bu silinme sebebi geçerlidir. Kaynağını bilmediğiniz yazıları arama motorlarından aratıp kaynaklarını bulabilirsiniz. Tabi bunlar, fıkra ya da benzeri anonim eserler için geçerli değildir. Kaynak belirtirken link eklemek kesinlikle yasaktır. Sadece kaynak ismi girmek zorundasınız.

Cool Devamlı olarak site reklamı yapmak
Devamlı olarak site reklamı yapmak veya alıntıların altına isim yerine site linki eklemek. Böyle durumlarda uyarı yapılmadan link silinir ve üye yasaklanır.


9) Yanlış dizinlerde postalanan bütün iletiler ve başlıklar haber verilmeden doğru dizine taşınırlar. Bu tamamen kullanıcının sorumluluğunda olan bir durumdur... Site size taşınan başlık veya ileti bilgisi vermek zorunda değildir.

10) Devamlı yanlış dizinlerde postalama yaparsanız uyarısız olarak yasaklanma durumunda kalırsınız.

11) Özel mesaj yolu ile yapılan tartışmaları veya atışmaları foruma taşımak bütün yazılarınızın silinmesine yol açar. Özellikle küfürlü yazıları foruma taşırsanız yasaklanırsınız ve bütün iletileriniz silinir (Size yapılan bir hakaret veya yanlış varsa forum yönetimine başvurmanız gerekmektedir, foruma taşımak değil). En kolay yol gelen ÖM (Özel Mesajı) Admin'e yönlendirmenizdir... Gereği yapılacaktır...

ÖNEMLİ: DEVAMLI DIŞARIDAN ALINTI İLE YANIT VEREN ÜYELER MOD KONTROLÜNE ALINIR VE ALINTILARI HABER VERİLMEDEN SİLİNİR. YÖNETİMİN ÜYEYE AÇIKLAMA YAPMA GİBİ BİR SORUMLULUĞU YOKTUR. PAYLAŞIM FORUMLARINDA AMAÇA BİLGİ PAYLAŞIMINI KENDİ DÜŞÜNCELERİNİZLE YAPMAKTIR.


En son asLangibi tarafından Çarş. Ocak 27, 2010 2:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://turkish-forum.yetkinforum.net
ρѕιкσραт нα¢кєя
мя.нα¢кєя
мя.нα¢кєя
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 26
Kayıt tarihi : 10/09/09

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   C.tesi Eyl. 12, 2009 3:21 pm

saolun bilgiler için
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
asLangibi
asLanpaRcası
asLanpaRcası
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 07/09/09
Nerden : єω∂єη
Lakap : αуαкℓı вιℓgιѕαуαя

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   C.tesi Eyl. 12, 2009 3:25 pm

Birşey deil..Wink


En son asLangibi tarafından Çarş. Ocak 27, 2010 2:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://turkish-forum.yetkinforum.net
R3DK1T
Banned


Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 28
Kayıt tarihi : 18/09/09
Nerden : İstanbuL

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   Cuma Eyl. 18, 2009 1:54 am

saol bilqi icin :d
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
stawboy
Yeni Üye
Yeni Üye
avatar

Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 4
Kayıt tarihi : 05/10/09

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   Ptsi Ekim 05, 2009 1:29 pm

sağol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
The Hardys
Jeff Hardy
Jeff Hardy
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 47
Kayıt tarihi : 08/09/09
Nerden : İstaNbuL
Lakap : Mami

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   Paz Ekim 18, 2009 11:50 am

çok teşekkür ediyorum bilgiler için
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Jeff Hardy
Moderatör
Moderatör
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Oğlak Kaplan
Mesaj Sayısı : 21
Kayıt tarihi : 30/09/09
Yaş : 20
Nerden : çıktı bu çocuk
Lakap : orhimen

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   Çarş. Ocak 27, 2010 2:34 pm

saol

_________________


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
asLangibi
asLanpaRcası
asLanpaRcası
avatar

Madalyalar :
Takım :
Ruh Hali :
Mesaj Sayısı : 67
Kayıt tarihi : 07/09/09
Nerden : єω∂єη
Lakap : αуαкℓı вιℓgιѕαуαя

MesajKonu: Geri: Forum kullanımı hakkında bilgiler..   Çarş. Ocak 27, 2010 3:00 pm

Konu bitti ve kiLit !

_________________
ηι¢кιηι вιℓє göямєк ιѕтємιуσяυм, σтυяυм αçмαѕαη ιуι є∂єяѕιη, є-мαιℓιм ѕαηα αğıямı gєℓ∂ι ؟ єηgєℓℓє∂ιм ѕєηι αƒє∂єяѕιη !


ѕαкℓα ѕαмαηı ιηєкℓєя αç кαℓѕıη


ѕιzє уαρıℓмαѕıηı ιѕтємє∂ιğιηιz вιя şєуι; вαşкαѕıηα уαρıη çσк zєνкℓι σℓυуσя !
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://turkish-forum.yetkinforum.net
 
Forum kullanımı hakkında bilgiler..
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Staj başlatma Hakkında
» Hukuk Makaleleri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FoRum TüRk :: FoRum Türk :: Forum Hakkında-
Buraya geçin: